sobota, 31 marca 2012

e-den

źródło:http://wydawnictwodwiesiostry.pl/tytuly/e-den/e-den.htmltłumaczenie: Jadwiga Jędryas
wydawnictwo: DWIE SIOSTRY
ISBN: 978-83-922807-7-4
liczba stron: 178
okładka: miękka      

               Przypadkowo sięgnąłem po tą książką sugerując się dobrą recenzją jaką zyskała w oczach mojej mamy. Zastanawiałem się co mogło przykuć jej uwagę. Akcja książki obejmuje kilka miejsc w Paryżu, Brukseli, Monachium i na terenie dawnego Kalinigradu(więzienie Katorgi).Na początku zaskakuje format w jakim zostaje przedstawiona fabuła. Treść powieści przypomina bardziej teksty e-maili. Jest zagadką. a  rozwikła je, gdy przyjdzie czas na rozszyfrowanie tajemniczego E-denu. Żyjemy w tak szybko zmieniającym się społeczeństwie. Nowe narkotyki typu heroina, crack PulpX-y, Thrillsy nie wystarczają. Młodzi ludzi, którzy zazwyczaj mają pieniądze z kradzieży lub od rodziców nudzą się i szukają doznań, poczucia bliskości z drugim człowiekiem. Odkrywa się przed nimi brama rajskich uciech. Jedna dawka i przenoszą się do "innej rzeczywistości". Nie przypomina tego co znają do tej pory z gier typu "total immension"(1) i bazujących na doznaniach VR(2), które stymulują ich mózgi. Stają się katatonikami(3), którzy nie reagują na otoczenie, bo ich ciało nawet poprzez encefalograf(4) wskazuje brak aktywności mózgu. Co się z nimi dzieje?Tworzą swoistą społeczność ludzi "wyzwolonych", którym zdaje się, że mają swój wymarzony świat. W rzeczywistości są ludźmi pod wpływem syntetycznego narkotyku. Specjalna substancją, której skład może przyprawić o dreszcze. Jak pomyśli się, że nanoroboty(5) szperają i  z powdu ich dziłania-odizolowują podświadomość. Potem  nanoroboty uaktywniają "program" napisany pod każdego użytkownika narkotyku.. To przypomina także Matrix, bo w tym świecie możliwe jest uniemożliwienie pojawienia się efektów genetycznych na przykład tycia wystarczy, że weźmiesz dwie tabletki czerwoną i niebieską. Informacje o obciążeniach genetycznych rodzice otrzymują zaraz po narodzinach.Dlaczego tak wielu młodych ludzi chce się "odłączyć" na to pytanie próbuje odpowiedzi inspektor agencji Federacji Europejskiej Serge Poiret. Wraz z synem Goranem jest zmuszony do skrócenia nierozpoczętego urlopu i powrotu do Paryża w celu wyjaśnienia zagadki uśpionych. Będzie musiał skonfrontować się z demonem z przeszłości w postaci byłej partnerki Sylwii.  Narkomani uciekają w świat iluzji, gdyż ich prawdziwym świacie niebo jest zanieczyszczone smogiem. Mało kto pamięta gwieździste niebo. Sztuczne i posunięte do absurdu nowinki technologiczne uczyniły z ludzi bezwolną, płyną, kształtną masę, którą zarządza program komputerowy. Jedne co jest realne to przekonanie, że nie można cofnąć poczynionych szkód w zdewastowanym ekosystemie. 

(1)total immension-jest zwiększona rzeczywistość firma z siedzibą w Suresnes i Francji [1] . Opatentowana przez firmę Fusion D' [2] technologia "integruje w czasie rzeczywistym interaktywną grafikę 3D do żywego strumienia wideo". (http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Total_Immersion_(augmented_reality)&ei=2bZ2T4-YLZDQsga05dnJBA&sa=X&oi=translate&ct=result)
 "total immension"(z ang. "całkowite zanurzenie" przyp. tłum.)

(2)VR-Virtual Reality(z ang.) wirtualna rzeczywistość

(3)Katatonia- objaw zaburzeń psychicznych polegających na stanach bezruchu, po których następują okresy podniecenia i nadmiernej ruchliwości(przyp. tłum.)

(4)Encefalograf- urządzenie, które rejestruje elektroniczną aktywność mózgu przyp. tłum.

(5)nanoroboty- nano oznacza wielkości mikroskopijnej, gdy można je obejrzeć pod mikroskopem skanującym służącym do oglądania atomów.

"e-den"
Mikael Ollivier, Raymond Clarinard 

1 komentarz:

  1. To chyba nie jest pozycja dla mnie, nie przepadam za tego typu książkami ;)

    OdpowiedzUsuń