sobota, 7 kwietnia 2012

Sieroty zla

     


źródło:http://www.wab.com.pl/?ECProduct=775 

tłumaczenie: Krzysztof Teodorowicz
tytuł oryginału: Les orphelins du mal
wydawnictwo: W.A.B.
ISBN: 9788374146210
liczba stron: 586


          "Sieroty zła" już sam tytuł książki nasuwa przykre skojarzenia, co może wpłynąć na zainteresowanie tą pozycją. Ziarno prawdy tkwi w stwierdzeniu, że nie należy oceniać książek po okładkach. Mnie zaintrygowała obszerna powieść poruszająca sposób w jaki odbieramy własną przeszłość. Dla wielu ludzi wydarzenia, które miały miejsce nie mogą ich zaniepokoić. Historia Anais wskazuje, że kłopoty  zaczynają się w momencie, gdy nie stawi się czoła okolicznościom, które je spowodowały.
     Główna bohaterka jest kobietą stroniącą od kontaktów z otoczeniem. Ze względu na swoje bolesne przeżycia nie potrafi dopuścić do siebie żadnego mężczyzny. To sprawia jej ból, bo chciałaby zrozumieć swoje postępowanie. Jej sytuację odmienia zlecenie jakie dostaje od swojego przyjaciela Clementa. Wydawnictwo, w którym pracuje jej kochanek jest zainteresowane zatrudnieniem dziennikarki. Ma ona zebrać materiały do książki Vidkuna Vennera. Jest nim tajemniczy mężczyzna zafascynowany historią nazistowskiego reżimu. Uważa on samego siebie za niegroźnego kolekcjonera pamiątek z okres II Wojny Światowej. Anais nawet nie przypuszcza jak spotkanie z Norwegiem zmieni jej punkt widzenia. Redaktorka zgadza się podjąć zlecenia. I od tej pory historia staje się coraz bardziej skomplikowana. Podróżujemy przez kraje okupowane przez wojsko niemieckie. W czasie zbierania materiałów reporterka dowiaduje się, że Venner zna córkę Himmlera. Zdruzgotana tym faktem kipi ze wściekłości. To jednak dopiero początek mrocznej przeszłości, która zostanie naświetlona w tej fascynującej powieści. Autor zadbał by nie zabrakło zagadkowych morderstw w stylu samego Himmlera. W fabule pojawiają się  francuscy arystokraci powiązani są z oficerami SS. Jest także ciekawa wzmianka o rytuałach katarów. W ten sposób ponoć przekazywali sobie tajemną wiedzę o świecie.  Najważniejszy  epizod książki to ściśle tajne kliniki projektu Lebensborn. Pisarz nawiązuje do niezgłębionych hipotez o próbach stworzenia przez lekarzy doskonałej aryjskiej rasy panów. Nie jest już mało znany fakt, że Hitlera wspierali ludzie pokroju Henrego Forda, Rockefellera, którzy finansowali niemiecki przemysł. Niemieckim dyktatorem zainteresowany był także sam książę z rodu panującego w Wielkiej Brytanii Karol Edward. Był on spadkobiercą bardzo zamożnych księstw Saxe Coburg i Gotha w Niemczech. Wspominam o nim, gdyż był aktywnym propagatorem projektów Hitlera. Świadomie bądź nieświadomie, gdyż historia go osądzi. Przyczynił się do śmierci bezbronnych ludzi. Do podobnego zjawiska dochodzi w książce Nicola d'Estienne d'Orves. Jednak tutaj lekarze uśmiercali "niedoskonałe" dzieci aryjskich kobiet, których ojcem był Hitler, a matką Niemcy.
      W książce nie ma dużo scen przemocy, ale przyznaję, że fabuła bardzo wciąga i pobudza do refleksji. Zastanawiające jak wyglądał świat, gdyby to III Rzesza triumfowała po zakończeniu II Wojny Światowej.  Jest to idealna historia dla ludzi ciekawych nieznanych dotąd faktów, które potwierdzają historycy. Dla przykładu Hitler próbował znaleźć tybetańską krainę, w której ukryta była moc dająca mu władzę nad światem.Tego bym się po nim nie spodziewał.Dochodząc do finału odkryjemy tożsamość charyzmatycznego i nieobliczalnegoFührer IV Rzeszy. 
Mam nadzieję, że zainteresowałem do przeczytania tej książki. Moim zdaniem warto choć dla samej przyjemności odprężenia po ciężkiej pracy.

"Sieroty zła"
Nicola d'Estienne d'Orves.

Opublikowane także na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/20649/sieroty-zla

11 komentarzy:

 1. Tę książkę od dawna mam w planach i jak dorwę, przeczytam na pewno. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i naprawdę bardzo dobrze wspominam tę książkę. Nie dość, że dotyka tematyki, która mnie interesuje, jest oparta na filarach prawdziwej historii to w dodatku...wybitnie mocno wciąga. :) Warto poświęcić jej czas. Cieszę się, że i Tobie się spodobała. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym przeczytać, bo zapowiada się naprawdę świetnie ;)
  Wesołych świąt życzę! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Catalino czytając tę książkę nie będziesz żałowała. To perełka wśród wielu tytułów, która tylko czeka na odkrycie. Wesołych Świąt:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Ewo biorąc do ręki tę książkę wśród wielu tomiszczy w zakurzonej bibliotece nie spodziewałem się jak wiele sprawi mi radości. Cieszę się, że znalazłem w Tobie entuzjastkę i mogę podzielić się moimi przemyśleniami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kasandro nie wątpię w To, że będziesz miała możliwość przeczytać "Sieroty zła" w takich momentach cieszę się, że mogłem przetrzeć szlak właśnie Tobie, bo nie ukrywam, że podziwiam Twoje recenzje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie na pewno zainteresowałeś. Szczególnie, że kojarzyłam tytuł i okładkę, a już niespecjalnie wiedziałam, z czym to się je (że tak się wyrażę). Dzięki wielki za polecenie :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. W takim razie się cieszę, że moja recenzja zainteresowała Ciebie tą pozycją. W takich chwilach na mojej twarzy pojawia się duży uśmiech i nie zniknie on zbyt szybko.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o tej książce, ale po przeczytaniu recenzji myślę, że jest bardzo interesująca. Tematyka wydaje się być idealna dla mnie. Rozejrzę się za tą książką (mam cichutką nadzieję, że może znajdę ją w bibliotece).
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem właśnie w trakcie czytania. Sieroty zła to naprawdę perełka wśród literatury. Polecam z całą odpowiedzialnością !!!! Chętnie przeczytałabym coś w klimacie Sierot zła. Jeżeli macie jakieś propozycję to bardzo proszę o podanie tytułów. Z góry pięknie dziękuję . Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam niestety inne zdanie...Rozczarowałam się strasznie.Po tak dobrych recenzjach oczekiwałam czegoś lepszego.
  Po pierwsze-ograny schemat,on bogaty i ekscentryczny,ona młoda,potrzebuje pieniędzy,razem próbują rozwikłać tajemnicę (to samo w Szafirowej Tablicy).
  Po drugie-autor nie do końca rozumie kobiety,uważa chyba,że nie potrafią logicznie myśleć.Główna bohaterka jest rozchwiana i pomimo,że jej przeszłość mogłaby dać bazę do wielu ciekawych przemyśleń na temat ludzkiej natury,to jakoś się to rozmywa,przy jej niestabilności.
  Po trzecie-zakończenie jest tak strasznie kiczowate i nierealne,że zakrawa na sf...
  Sam temat bardzo ciekawy.Myślałam,że będzie więcej o braku człowieczeństwa,o szaleństwie,które było powodem tej rzeźni, która się wydarzyła w czasie II WŚ i nie tylko.W tej powieści jest po prostu dużo akcji,mało treści.Nie mniej jednak czyta się bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń