środa, 14 grudnia 2016

"Nadzy wśród wilków" Bruno Apitz

       

źródło: https://www.google.pl/search?q=ksiazka+nadzy+w%C5%9Br%C3%B3d+wilk%C3%B3w+ob%C3%B3z+koncentracyjny+MKO&rlz=1C1AOHY_plPL709PL709&espv=2&biw=1280&bih=681&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjfw4-N1vTQAhUJkywKHeJACU4Q_AUIBigB#imgrc=qb29ecCiqQB8ZM%3A              Wojna nerwów taki tytuł powinna mieć książka, w której zagubione dziecko jest zmuszone egzystować w piekielnej rzeczywistości łagru. Było ono w niewłaściwym miejscu w mało dziecinnej atmosferze. 

To jednak jeden z mniej istotnych wątków w tej powieści. Autor zastosował ciekawy zabieg odciągając uwagę czytelnika od wojny rozgrywanej nie tylko między więźniami a essesmanami, a także wobec samymi osadzonymi. 

Taki sprytny zabieg pozwala na wczuwanie się w emocje uwięzionych, których przemyślenia umożliwiają nam być razem z nimi i stawiać czoło niebezpieczeństwu, na jakie są narażeni.

          Pamiętacie może efekt Lucyfera, gdy strażnicy wczuwają się w role katów. W tej książce to oni obawiają się więźniów i w panice spoglądają na mapę, na której wojska amerykańskie przesuwają front w stronę obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. 

Z każdym kilometrem niemieccy oprawcy są coraz bardziej zdenerwowani, a ich samopoczucia nie poprawia nastroju wewnętrznie zorganizowany opór coraz bardziej zdeterminowanych więźniów z Międzynarodowego Komitetu Obozowego. 

           Powieści tego typu uświadamiają nam, jak z czasem nawet najbardziej pierwotny strach można przełamać milczącym uporem i świadomym odrzuceniem upokorzenia, bezradności i samotności. To takie chwile cementują przyjaźń i nie do rozerwania więzy między ludźmi. Nie jest ich w stanie zniszczyć nawet najbrutalniejsze zło. 

Opublikowane także na:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/76694/nadzy-wsrod-wilkow

https://www.facebook.com/ZapachKsiazek/

Kluczowe słowa

Nackt unter Wölfen, Buchenwald, essesman, II Wojna Światowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz