czwartek, 26 września 2013

Ostatni Ślad Charlotte Link


                                                          
             zrodlo: http://www.soniadraga.pl/produkt/375/audiobooki-ostatni-slad-audiobook.html


Autorka : Charlotte Link
Data przeczytania: 14.09.2013r.
tłumaczenie: Małgorzata Rutkowska - Grajek
tytuł oryginału: Die Letzte Spur
wydawnictwo: Sonia Draga
ISBN: 978-83-7508-196-1
liczba stron: 510
okładka: miękka
kluczowe słowa: depresja, zawiść, obłęd, utracona miłość, morderstwo, alkoholizm
                                                               
                                                               Ocena 6/6 

           Wyobraziłem sobie, co czułbym w położeniu Geoffa i nie jestem w stanie opisać skali bólu z powodu utraty jedynej bliskiej mu osoby, ukochanej siostry Elain.

 Można postrzegać jej zniknięcie, jako próbę ucieczki przed odpowiedzialnością opieki nad niepełnosprawnym bratem. 

Z drugiej strony zadaję sobie pytanie czy ona nie miała prawa tak pokierować swoim życiem by oddychać pełną piersią.

Jej najbliżsi przyjaciele odmawiali jej prawa do szczęścia, ponieważ uważano, że jej podstawowym i jedynym celem jest zaspokojenie potrzeb Geoffa.

Nieśmiała i wycofana Elain, któż mógłby posądzić ją o to, że chciałaby o życia czegoś więcej. Nikt nie dostrzegał, jak przytłacza ją monotonna codzienność.  Do czasu, gdy słuch po niej zaginął.

Ostatni ślad, jaki po sobie pozostawiła to fakt, ze miało miejsce nieoczekiwane zderzenie z przystojnym nieznajomym mężczyzną Marciem Reevem, który zaoferował jej nocleg. Dlaczego podjęła takie ryzyko?

Żyjemy w fałszywym poczuciu ułudy bezpieczeństwa, jaką daje nam aglomeracja miejska.  Nie chcemy dostrzegać ludzi wokół nas ani sąsiada w autobusie ani starszej pani w metrze.

 Samotne jednostki w ogromnym i gwarnym tłumie. Jednak w pewnych okolicznościach postępujemy irracjonalnie niejako powierzając swoje życie i zdrowie obcym ludziom. Bezrefleksyjnie i ufnie zawierzamy ich bezinteresownym pobudkom.  Czy faktycznie są one bez intencji?

Tym czasem świat to niebezpieczne miejsce pełne pułapek. Nie zaskakują nas już coraz liczniejsze doniesienia z prasy i telewizji o gwałtach, napadach na tle rabunkowym. 

Jesteśmy uodpornieni na empatię. Chciałoby się powiedzieć, że nie znamy znaczenia tego słowa. Równie dobrze moglibyśmy stwierdzić, że znaczy tyle, co określenie zupy z Azji.

W tej przemyślnej rzeczywistości autorka Charlotte Link napisała książkę pt.Ostatni ślad, która zawiera nie jedną, a trzy historie kobiet, którym odebrano dosłownie wszystko włącznie z ich godnością.

Pierwsza historia opowiada o Elain Dawson, której spojrzenie było szkliste.  Na domiar złego nie potrafiła ukryć nic ponad swoją nieśmiałość maskowaną mało udaną pozą.  

Jej los splótł się z postacią adwokata Marca. To on widział ją, jako ostatni i nikt nie wierzył mu, że jej zaginięcie nie miało związku z ich spotkaniem.

Czy tak było oto zagadka, dla której warto sięgnąć po książkę by ją rozwikłać? Dodam tylko, że Link po mistrzowsku stworzyła tak doskonałe dialogi, które opisując przebieg wydarzeń, że nie naprowadzą was na trop kim jest morderca.  

W drugiej historii powiązane są losy dwóch kobiet pięknej Lindy, Biggs i Jane French.  Poznały one Pita Waversa, który okazał się brutalnym psychopatą.

Zorientowały się zbyt późno by mogły w porę salwować się ucieczką. Zginęły w mękach, a pamięć o nich 
byłaby zatarta, gdyby niespodziewane odkrycie zwłok. 

Pomóc w wyjaśnieniu sprawy może tylko jedna osoba była dziewczyna Pita, która przeżyła i w porę uciekła. Od pięciu lat truchleje ze strachu przed spotkaniem ze swoim oprawcą.

W sprawę dwóch morderstw i tajemniczego zaginięcie Dawson uwikłana jest dziennikarka Rosanne, która była bliską przyjaciółką Elain

Rezolutna psiapsiółka ma opisać w artykule temat jej zaginięcia. To właśnie z powodu jej ślubu z Denisem Elain pięć lat temu wybrała się w podróż,  gdyż została zaproszona na tą uroczystość. Jednak się nie dotarła. 

Tym bardzie zaskakujące, że nikt nie przejął się zniknięciem kobiet i dopóki nie zainteresowano się historią Dawson nie powiązano ze sobą tych kilku spraw. 

Wszystkie te cztery kobiety łączy jedno wspólne pragnienie by mogły odmienić swoje dotychczasowe życie. Są one jednak skazane na porażkę, bo wybierają niewłaściwie.

Tkwią one w symbolicznym zaklętym kręgu, jakby sparaliżowane oczekują, że ktoś za nie podejmie decyzję jak mają żyć.   

        Charlotte przedstawiła kobiety, jako ofiary mężczyzn, którzy swoim działaniem sprowadziły je do roli przestraszonych i zagubionych dziewczynek.

Niemożność dostosowania się do niesprzyjających okoliczności towarzyszyły im odkąd sięgały pamięcią. Mężczyźni wykorzystywali swoją dominację nad kruchymi i niezdecydowanymi kobietkami.

Pod tym względem wczujemy się w fabułę książki i odczytamy między wierszami  narastającą bezsilność. 

Między innymi oceniając Pit Waversa, który pomiatał kobietami i traktował je przedmiotowo, dla Geoffa 
siostra Elain była osobą, na której mógł odreagować swój gniew z powodu kalectwa. 
Marc natomiast za sprawą swojej obłąkanej potrzeby kontroli wykorzystał ufność i uczucie Rosanne.

W sumie Rosanne znała to uczucie, gdyż jej mąż Denis postępował podobnie. Interesujące, jak jedna 
sytuacja ma wpływ na całokształt naszego życiorysu.

          Autorka wykazała się znajomością rzeczy. Jej literacki kunszt i doświadczenie życiowe miały doniosły wpływ na świetnie dopracowaną charakterystykę postaci. 

Podczas czytania książki Link bazuje na naszych atawistycznych emocjach, które nieraz karmione są lękami i obawami przed podejmowaniem ważnych życiowych decyzji. 

Ostatni ślad to książka o niespełnionych marzenia, które odkładamy na później i czekamy, aż wydarzy się coś niezwykłego, co zaważy na naszym życiu.

Zazwyczaj dzieje się tak, że nie umiemy skorzystać z nadarzających się okazji i przestajemy zabiegać o to, na czym nam naprawdę zależy. Wikłamy się w różne irracjonalne sytuacje, które przynoszą nam więcej przykrości niż korzyści.

O historii wielu kobiet i mężczyzn decyduje przypadek i ta powieść wspaniale to zobrazuje.

Zachęcam do przeczytania tej powieści, gdyż ta doskonale pokazuje, jak wiele możemy zrobić by naprawić 
w życiu to, co jeszcze jesteśmy w stanie ukończyć zanim będzie za późno.

Opublikowane za pośrednictwem: https://www.facebook.com/ZapachKsiazek?ref=hl

                                                   http://lubimyczytac.pl/ksiazka/49815/ostatni-slad

2 komentarze:

  1. Mam nadzieję, że mnie również spodoba się ta książka, bo właśnie wypożyczyłam ja z biblioteki :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z pewnością tak właśnie będzie, ponieważ ksiażka jest świetna. Wobec tego czekam na wrażen ia po przeczytaniu książki. Pozdrawiam serdecznie:-)

    OdpowiedzUsuń