wtorek, 12 listopada 2013

"Milczenie" Jan Costin Wagner

     
          zrodlo: http://www.wydawnictwoakcent.pl/index.php?d=ksiazki&title=Milczenie
                                                                     
                                                                Ocena 4/6

Autor: Jan Costin Wagner
tłumaczenie: Beata Moryl
data przeczytania: 23.06.2013r.
wydawnictwo: Akcent
ISBN: 9788361655299
liczba stron: 248
okładka: miękka

słowa kluczowe: bagno, poczucie winy, makler nieruchomości, gwałt, zmowa


       Stop klatka, z mroku wyłania się obraz pogrążony w grobowej ciszy. Słychać tylko skrzeczenie kilku wron. Ściemnia się i trzeba się spieszyć zanim będzie za późno. Potem tylko plus wody. Ideale warunki, by pogrzebać ciało.

Mężczyzna nachyla się nad ciałem dziewczynki, zimne powietrze jeszcze nie ostudziło jej młodzieńczej karnacji. 

Ostatnie, o czym należy pamiętać to wziąć pod uwagę, że ktoś odkryje jej kości. Głęboka otchłań zamyka się nad nią i otula ją nieprzeniknionym poczuciem winy. Mogłam, bardziej uważać, mogła być bardziej ostrożna. Mamo przepraszam. Odchodzę.

W niewyjaśnionych okolicznościach znika dziewczynka Pii Lehtinen, po której ślad zaginął. Śledczy mają tylko jej tornister i rower. 

Na miejscu zdarzenia widziano samochód, ale do tej pory nikt nie był w stanie odnaleźć ani ciała ani potencjalnych sprawców przestępstwa.

Od tego zdarzenia minęły trzydzieści trzy lata i ponownie zaginęła dziewczynka, której na imię Sinnika. Mało, kto mówi o tym otwarcie, ale podejrzewa się, że w okolicy od kilkudziesięciu lat mieszka seryjny morderca.

Prawdy próbuje dociec komisarz Kimmo Joenty.  Czy odnajdzie zagubione dziecko nim pozostanie po niej tylko wspomnienie?

Sinikka, która jest główną bohaterką powieści Milczenie Jana Costina Wagnera jest głucha i niewrażliwa na nawoływania kilkudziesięciu osób przeszukujących mokradła. Nie przejmuje się tym, że jej rodzice odchodzą od zmysłów.

       Możliwe, że pomyślicie po przeczytaniu tej powieści, że fabuła jest mało wciągająca, a charakterystyka postaci nie dość dobrze pozwala przeżywać opisaną historię. Takie nastawienie ulegnie zmianie, gdy postawicie się w roli zrozpaczonych rodziców.

Po kilku miesiącach od odłożenia książki Milczenie stwierdziłem, że najlepszą zachętą do zgłębienia jej jest sam fakt, że oddaje głos niemym i pozbawionym głosu ofiarom.

Jest całkiem sporo osób, które, na co dzień zmagają się z problemem zaginięć. Rodzice, ich rodziny, a także policja.  Mało, kto o tym jest w stanie opowiedzieć. Wagner w swojej książce zbudował odpowiedni klimat.

Właściwie skłoniło mnie do przeczytania tej konkretnej książki to, że chciałem odczuć otępienia spowodowanego strachem o swoje jedyne dziecko. Zmierzyć się z paniką i rozdzierającym bólem, którego nic nie jest w stanie ukoić.

Mało jest książek, które oddają w fabule tak dobrze opisane rozterki rodziców.  Są oni zdani na samych siebie, a otacza ich niewysłowiona pustka.

Ta powieść świetnie wpisuje się w kanon literatury nacechowanej skrajnymi emocjami. Tu nic nie jest do końca pewne i każdy wątek jest ze sobą powiązany.

W sytuacji, gdy nie zawahacie się sięgnąć po tą pozycję pozostawi ona w Was zalążek wielu pytań bez odpowiedzi, aby móc sobie z nimi poradzić trzeba wpierw otrząsnąć się z odrętwienia, jakie pozostawia ten tytuł. To jednak może być zbyt wstrząsające doświadczenie.

        Podsumowując, gdy zdecydujecie się przeczytać o losach Sinniki nie zrażajcie się samą fabułą, ale spróbuje się odnaleźć w tym ukryty przekaz.

Nie zawiedziecie się, bo książka warta jest by poświęcić jej uwagę.  Przede wszystkim polecam ją każdemu, kto lubić szukać odpowiedzi na trudne pytania. 

Na koniec zdradzę Wam, że Sinnika jest kluczową postacią by rozwiązać zagadkę sprzed trzydziestu trzech lat. Dowiecie się, jaki los spotkał mordercę i co miałby do powiedzenia rodzicom dziewczynki, gdyby go p nią zapytano.

Nie spodziewajcie się jednak skruchy, gdyż jest typ ludzi, którzy nie umieją przyznać, że postąpili źle. Dowiecie się także, co z całą sprawą ma wspólnego pośrednik nieruchomości. Zachęcam do zapoznania się z tą powieścią.

Opublikowane także na:

http://sztukater.pl/

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/101918/milczenie

https://www.facebook.com/ZapachKsiazek?ref=hl

2 komentarze:

  1. Bardzo mi miło, że książka Ci się podobała. Cieszę się że się nie zawiodłeś.

    OdpowiedzUsuń